خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

بيوتروريسم چيست ؟

  بيوتروريسم چيست ؟

  بيوتروريسم به معناي رهاسازي عمدي ويروسها ،باكتريها و ساير ارگانيسم هاست كه باعث مرگ در مردم ، گياهان و يا حيوانات شود .

  بيوتروريسم با حملات شيميايي ، اتمي و يا تشعشعي متفاوت است . اين حملات ، با آتش سوزي ـ انفجار و تخريب همراه هستند ، در صورتيكه حملات بيوتروريستي فاقد اينگونه علائم و نشانه ها بوده ، در نتيجه مدت زماني طول مي كشد تا شبكه هاي بهداشتي متوجه شوند كه يك بيماري خاص در حال شيوع در منطقه است .

  عوامل و مواد استفاده شده دراين حملات ، معمولاً در طبيعت يافت مي شوند ، اما ممكن است در توانايي بيماريزايي آنها تغييراتي ايجاد شود ، تا بيماريزاتر شوند ، نسبت به داروها و درمانهاي رايج مقاوم گردند و يا قدرت آنها در مورد انتشار سريع در محيط افزايش يابد . اين عوامل بيولوژيكي مي توانند از راه هوا ـ آب و غذا در محيط پخش شوند .

  علت استفاده از مواد بيولوژيكي در حملات تروريستي اين است كه تشخيص اينگونه عوامل بسيار مشكل است و ممكن است چند ساعت تا چند روز وقت لازم باشد تا بيماريي كه بوسيله آنها ايجاد شده است بروز نمايد .

  بعضي از مواد بكار برده شده براي اعمال تروريستي مثل آبله مي تواند از شخصي به شخص ديگر منتقل شوند و برخي مثل عامل سياه زخم توان انتقال متقاطع را ندارند . يعني از فردي به فردي ديگر سرايت نمي كنند . 

  كاربرد سلاح هاي بيولوژيك به قرن ها پيش بر مي گردد . يكي از اولين گزارشات مربوط به قرن ششم پيش از ميلاد است . وقتي كه آشوريان چاهها و مزارع دشمنان خود را با سم ارگوت كه بر روي گندم سياه (چاودار) توليد شده بود، مسموم كردند در سال ١٣٤٦ میلادی هنگاميكه لشكر تاتارها شهر كافا

   ( اين شهر در شبه جزيره كريمه فعلي قرار داشت) را محاصره كرده بودند ، براي از بين بردن مقاومت مردم وسايل و لباس افرادي را كه از طاعون مرده بودند را از ديوارهاي شهر به داخل شهر پرتاب كردند و به اين ترتيب بيماري طاعون در داخل شهر شيوع پيدا كرد . بعد از شكسته شدن محاصره شهر و با خروج افراد مبتلا به طاعون از شهر ، بيماري طاعون در تمام اروپا شيوع گسترده اي پيدا كرد .

  تأثير يك حمله با عوامل بيولوژيك به قطر ذرات عفوني معلق در هوا ، پايداري عامل بيماريزا در شرايط مختلف محيطي (مثل مجاورت با نور خورشيد ـ خشكي ـ رطوبت ـ درصد اكسيژن هوا ـ سرعت باد ـ جهش وزش باد و غيره ) بستگي دارد .

  كلاً مواد بيولوژيك را به سه دسته عمده تقسيم مي كنند :


  این مطلب تا کنون 8 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : حملات ,شوند ,عوامل ,طاعون ,مواد ,بيولوژيك ,بيماري طاعون ,
  بيوتروريسم چيست ؟

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر